HomeNews

Filter By


Reset Filters

News

Board

Board
In memory of Dorcas Hardy
Posted on: 12/6/2019

Washington, D.C. – Dorcas R. Hardy was the first woman appointed as Commissioner of Social Security. She was appointed by President Reagan in 1986 and to the Social Security Advisory Board (“Board”) in 2002. In the latter capacity, she served three terms, more than 14 years and longer than any other Board member. She passed away on November 28, 2019.

The Board releases its annual report
Posted on: 9/30/2019

The Social Security Advisory Board has released its annual report summarizing agency activities from January 2017 through September 2018.

The Social Security Advisory Board swears in newest member, Bob Joondeph of Oregon
Posted on: 11/6/2018

Bob Joondeph, JD was sworn in to begin his six-year term on the Social Security Advisory Board ending September 30, 2024. He was selected by Senate Finance Committee Ranking Member, Ron Wyden (D-Ore.), for appointment to the Board

The Social Security Advisory Board announces the appointment of Nancy J. Altman
Posted on: 10/5/2017

Washington, D.C. – Ms. Nancy J. Altman has been appointed to the Social Security Advisory Board for a six-year term from October 1, 2017, through September 30, 2023. 

Social Security Advisory Board announces appointment of Kim Hildred as Chair
Posted on: 7/25/2017

The President has designated Kim Hildred as Chair of the Social Security Advisory Board for a four-year term ending January 21, 2021. Ms. Hildred assumes the post from Henry Aaron, Senior Fellow at the Brookings Institution.

House Speaker Appoints Kim Hildred to the Board
Posted on: 10/14/2016

The Speaker of the House of Representatives, Paul Ryan, has appointed Kim Hildred to serve on the Social Security Advisory Board, effective October 9, 2016. Ms. Hildred’s six-year term continues through September 2022. Ms. Hildred is president of Hildred Consulting, LLC. She previously served the House Committee on Ways and Means, Subcommittee on Social Security, as staff director from 1997 to 2015. Prior to that, she worked in various positions in the Social Security Administration, including as a federal liaison with state Disability Determination Services, and deciding Social Security disability claims for the states of Kansas and Wisconsin.